APNE HORLAMA ve UYKU LABORATUVARI

Merkezimizde; uyku hastalıklarının, tanı ve tedavilerinin yapıldığı  uyku laboratuvarı ve uyku polikliniği yenilenmiş ileri teknolojisiyle Nöroloji ve KBB uzmanlarından oluşan bir ekiple hizmet vermektedir.

 

Merkezimizde Uyku Test Odaları ve Testin Uygulanışı

 

Uyku hastalıklarının ayrıntılı incelenmesi, doğru tanının konulması ve tedavi planının yapılması açısından uyku testleri yapılmaktadır

Gündüz ve gece uykusu farklı özellikler taşıması nedeniyle standart uyku testi geceleri yapılmalı ve bu nedenle hasta bir gece uyku laboratuvarında uymalıdır. Uyku hastalıkları tanısında polisomnografi altın kuraldır. Tanı için bazen tarama cihazları da kullanılsa da hastalığın tanısı ve tedavisinde polisomnografi mutlaka gereken bir testtir. Bunun için hasta randevu gecesi laboratuvara gelir, daha ayrıntılı bilgiler için bazı soru formları doldurur ve uyku kaydı için hazırlanır.

ENT tıp merkezi Uyku ünitesinde olabildiğince rahat edilebilecek tek kişilik odada uyku testleri yapılmaktadır. Gece boyunca beyin dalgaları, göz hareketleri, kalp ritmi, solunum, göğüs ve karın hareketleri, vücuttaki oksijen oranı ve bacak hareketleri sensörler, elektrotlar ve video vasıtasıyla bilgisayara aktarılıp kayıt yapılır. Tüm gece boyunca uyku teknisyenleri kayıtları monitör ve kameralardan takip eder. Bu işlemlerin hiçbir aşamasında acı verici bir girişim yoktur. Vücudunuza bağlanmış olan elektrot ve sensörler uykunuzda ya da uyanıkken sağa, sola dönmenize, gerekirse tuvalete gitmenize mani değildir. İhtiyaç duyduğunuz zaman çağrı düğmesiyle uyku teknisyenini çağırabilir, bir isteğiniz ya da sorunuz varsa iletebilirsiniz. Bu işlem sırasında herhangi bir ilaç ya da uyku kalitesini etkileyecek materyal kullanılmaz. Hastanın olabildiğince doğal uyuması sağlanır.

Gece boyunca elde edilen tüm kayıtlar bilgisayar ortamında uyku merkezinde uzman doktor tarafından değerlendirilip raporlanır. Bunlar sonucunda bir uyku bozukluğu olduğu tespit edilirse tedavi seçenekleri hekiminiz tarafından size anlatılır ve planlanır.

 

VALE HİZMETİ ÜCRETLİDİR.
(Kapalı otoparka LPG'li araç alınmaz.)