BOYUNDA KİTLE BOYUNDA ŞİŞLİK - BOYUNDA BEZE

Boyunda Kitle-Şişlik-Beze Ne Demektir?

Boyun üstte çene, altta da köprücük kemiklerine kadar olan kısımdır. Bu bölgede çok sayıda lenf bezleri dışında tükürük bezleri, tiroit bezi, gırtlak, kas ve kemik dokusu bulunur. Baş ve boyun bölgesinde bağışıklık sisteminin bir parçası olarak koruyuculuk görevi yapan lenf bezleri, normalde dıştan görülmez ve elle hissedilmezler. Tüm vücuttaki lenf bezlerinin üçte biri boyunda bulunur. Lenf bezlerindeki büyümeler yanında, bölgede yer alan diğer doku ve organlardaki dıştan görülebilen veya doktorun elle muayenesinde ortaya çıkan şişliklerin, bezelerin, tümörlerin hepsine boyunda kitle denilmektedir.


Boyunda Kitle -Şişlik-Boyunda Beze Neden Oluşur?

Boyunda kitle oluşmasının en sık sebebi lenf bezlerinin büyümesidir. Lenf bezleri çevre dokulardaki mikrobik hastalıklar ve tümörler sonucu kolayca büyürler. Cilt, ağız içi, dil, bademcik, boğaz, burun, geniz bölgesi, kulak, gırtlak, akciğerler hatta bazen mide ile ilgili rahatsızlıklar boyundaki lenf bezlerinde büyümeye yol açarlar.

Tükürük bezleri, tiroit bezi, gırtlak, boyundaki kas dokusu ve diğer dokulara ait kistler, iyi huylu tümörler ile bazı doğuştan gelen problemlerin sonradan ortaya çıkmasına bağlı hastalıklar da boyunda kitle yapabilir.

 

 

Boyunda Şişlikler Ne Zaman Önemlidir?

Bazen sadece muayene ile kitlenin nedeni hakkında bilgi edinilebilir. Özellikle çocuklarda boyunda çok sayıda lenf bezi bulunabilir. Bunlar genellikle daha önce geçirilmiş veya halen var olan bademcik ve geniz eti iltihaplarından oluşan basit, geçici ve önemli olmayan şişliklerdir.

Muayenede boyunda şişlikle beraber burunda, boğazda, genizde ya da bademciklerde iltihap ya da benzeri hastalıklar varsa öncelikle bu hastalıklar tedavi edilir ve kitlenin iyileşip iyileşmediğine bakılır. Kitlenin özelliklerine göre tümörle ilgili bir hastalığa bağlı olmadığı düşünülürse bir süre takip edilebilir.

İyileşmeyen ve giderek büyüyen, ciddi olabilecek bir hastalığa bağlı olduğu düşünülen şişliklerde mutlaka KBB uzmanı tarafından değerlendirilmeli, endoskopik muayene, detaylı incelemeler ve tetkikler yapılmalıdır.


Boyunda Şişlik, Beze ve Kitlelerde Yapılacak Tetkikler;

Boyunda kitle sebebini araştırmak için yapılabilecek birçok tetkik vardır. Hangi tetkikin yapılacağı genellikle muayene sırasında şüphelenilen duruma göre belirlenir. Bazı hastalarda kesin teşhis için kitle çıkarılıp patolojide incelenir. Bulgulara ve şüphelenilen duruma göre yeni ve daha ileri tetkikler gerekebilir.

  • Kan sayımı ve diğer kan tahlilleri

  • Boyun ultrasonu (USG)

  • İğne biyopsisi (İğne ile parça alınması)

  • Akciğer grafisi

  • Bilgisayarlı tomografi (BT), Manyetik resonans (MR)

  • Yemek borusu ve mide endoskopisi

  • Biyopsi (kitleden parça alınması veya İğne Biyopsisi)


Boyunda Şişlik- Kitle ve Bezelerde Tedavi;

Boyunda kitlenin nasıl tedavi edileceği, kitlenin sebebine bağlıdır. Bölgedeki iltihaplara bağlı lenf bezi büyümelerinde sıklıkla ilaç tedavileri, antibiyotikler yeterlidir.

İlaçlarla düzelmeyen boyundaki şişlik, kitle ve iyi huylu tümörler ameliyatla çıkarılarak tedavi edilir.

VALE HİZMETİ ÜCRETLİDİR.
(Kapalı otoparka LPG'li araç alınmaz.)