Burun Estetiği - Rinoplasti hakkında Kısa Bilgiler

Rinoplasti en sık yapılan estetik operasyondur. Rinoplasti ile burunun boyutları  küçültülebilir, büyütülebilir, burun ucu kaldırılabilir, kemerinin şekli değiştirilebilir. Doğumsal veya kaza sonucu oluşmuş bir bozukluk varsa  düzeltilebilir. Soluk alma ile ilgili şikayetler giderilebilir.

Rinoplasti  yüz görünümünü ve çehreyi belirgin olarak değiştirir. Daha iyi görünmeyi sağlayarak öz güveni arttırır. 

Görünümünde düzelme yönünde gerçekçi beklentileri olan ve rusal olarak sağlıklı olan  kişiler rinoplasti için uygun adaylardır.

 

Rinoplasti hangi yaşlarda uygulanır?

Yaş, rinoplasti için önemli bir konudur. Kızlarda 17, erkeklerde 18 yaşını beklemek fiziksel sosyal ve emosyonel gelişimin tamamlanması açısından önemlidir.

 

Rinoplastide karar verme

Burun  kişiye özgü bir yapıdır. Bu nedenle yapılacak olan ameliyat da her kişi için aynı değildir ve kişiye özgüdür. İlk görüşmede cerrah  beklentileri dinleyip, tam bir gözlem ve muayeneden sonra kendi düşüncelerini açıklamalı, gerekenler konusunda kararını vermeli ve kararlarını sizinle paylaşmalıdır.

Cerrahınız tarafından daha önce yapılmış olan burun ameliyatlarının resimleri de nasıl bir sonuç elde edilebileceği konusunda size fikir verebilir. Burnun kemik ve kıkırdak yapısının özellikleri, yüzün şekli burun derisinin kalınlığı, yaş ve beklentiler ameliyatın sonucunu etkileyebilecek önemli etmenlerdir.

 

Rinoplasti ameliyatı görüşmesinde bildirmeniz gerekenler nelerdir?

Daha önce herhangi bir burun ameliyatı olup olmadığı veya burna bir darbe gelip gelmediği, solunum probleminin olup olmadığını, kullanılan ilaç veya vitaminler, sigara alışkanlı olup olmadığı detaylı olarak   doktora bildirilmelidir.

 

Rinoplasti nasıl yapılır? Ne kadar sürer?

Rinoplasti teorik olarak lokal ve genel anestezi ile yapılabilir. Ancak, ameliyatın aşamaları ve hastanın konforu göz önünde tutulursa genel anestezi uygulanması daha uygundur.

Ameliyat 2-3 saat kadar sürer. Ameliyat sırasında genel anlamda, burnun kıkırdak ve kemik yapıları, yumuşak dokulardan ayırılıp istenilen biçimde şekillendirilir. Daha sonra deri ve diğer yumuşak dokular, şekillendirilmiş olan iskelet üzerine tekrar yayılır.

 

Açık ve kapalı rinoplasti nedir?

Rinoplastilerin bir kısmı burun deliklerinin içine yapılan kesilerle yapılır. Buna “kapalı rinoplasti” tekniği denir. Daha karmaşık vakaların onarımında görüş ve hareket rahatlığı sağlamak amacı ile burun deliklerini birbirinden ayıran ve kolumella adı verilen orta kısımda kesilerek yapılırsa “açık rinoplasti” tekniği adı verilir.

Burun ucu ve orta hat desteği için gerekli kıkırdaklar genellikle burnun septal kıkırdak adı verilen dokusunun iç kısımlarından karşılanır. Ancak, burnun daha önceki ameliyatlar veya kazalar sonucu hasar gördüğü durumlarda, kıkırdak desteği için  hastanın kulak veya kaburgasından alınacak kıkırdak dokuları yada  başka insanlardan  özel  yöntemlerle alınıp  hazılanan  kıkırdaklar  kullanılabilir. Böyle bir olasılık elbette ki önceden cerrahınız tarafından size açıklanır.

 

Rinoplasti ameliyatı sonrası süreç nasıl?

Ameliyat sonrası burun yüzeyine flaster ve alçı ile tespit yapılır. Burun içine ise tamponlar yerleştirilir.

Ameliyattan sonra 3-5 gün kadar yüzde ödemler, alt göz kapaklarında morarmalar, burun deliklerinden hafif sızıntılar burunda ağrı ve dolgunluk hissi görülebilir. Ancak, tüm bu  şikayetler ilaçlar ile azaltılır. İlk gün, tuvalet ihtiyacı dışında hastanın yarı oturur şekilde yatması uygundur. Ertesi sabah hasta ayağa kalkabilir.

Ameliyattan sonra gözlere soğuk kompresler uygulanması hem şişlikleri azaltacak hem de hastanın kendini daha iyi hissetmesini sağlayacaktır. Şişlik ve morlukların çok büyük bir kısmı 2 hafta içinde yok olacaktır.

Tamponlar ameliyatın özelliğine göre 24-48 saat sonra, alçı ve varsa dikişler bir hafta sonra ve flasterler 10 gün sonra çıkartılır. Tüm bu destekler çıkarıldıktan sonra hasta hayal ettiği burunu hemen görmek isteyebilir ancak, öncelikle tüm ödemlerin ve morlukların tamamen geçmesi ve bunun için de en az 2-3 ay geçmesi gerekir. Ödemlerin çözülmesi, “açık rinoplasti” tekniği uygulandığı zaman özellikle burun ucunda biraz daha uzun sürebilir.

Hasta ameliyatın ertesi sabahı taburcu edilir ve haftasında okuluna veya işine geri dönebilir.

Hastanın 2-3 hafta kadar burnunu şiddetli sümkürmemesi, spor yapmaması ve cinsel ilişkide bulunmaması iki ay kadar herhangi bir gözlük kullanmaması gerekir. En az 6 ay kadar buruna herhangi bir darbe almaktan şiddetle kaçınılmalıdır.

VALE HİZMETİ ÜCRETLİDİR.
(Kapalı otoparka LPG'li araç alınmaz.)