ÇINLAMADA MASKELEME / TRT (TİNNİTUS RETRAİNİNG TERAPİ)Çınlama özellikle çevre sessiz olduğu zaman, gece yatarken, daha rahatsız edicidir. Çınlamanın duyulmasını azaltacak ilave bir ses verilmesi rahatsızlığı hafifletecektir.

Maskeleme yöntemi tinnitus tedavisinde yaygın olarak kullanılan yöntemler arasında yer almaktadır. Akustik bir uyaranın ikinci bir akustik uyaranla baskılanması şeklinde tanımlanan maskeleme yönteminde tinnitusun aynı nöral yolları kullandığı düşünülen farklı bir sesle baskılanması amaçlanmaktadır. Yaygın olarak kullanılan broad band noise yerine kompleks seslerin kullanılmasının daha kullanışlı olduğu belirtilirken, maskeleme yönteminde hastaya özel hazırlanmış maskeleme kasetleri ve CD’leri, tinnitus maskeleyicileri, birleşik tinnitus cihazları, işitme cihazları ve kulak içi ses jeneratörleri gibi farklı araçlar kullanılmaktadır.

Günümüzde çınlamanın maskelenmesi amacıyla çok değişik 'Tinnitus maskeleyici küçük eletronik cihazlar'  üretilmiştir. Bunlar sürekli ama rahatsız etmeyecek bir ses üreterek kişinin kulak çınlamasını duymamasını ve unutmasını sağlar.

TRT (tinnitus retraining terapi) tedavisinde hissedilen çınlamayla aynı frekansta ses bilgisayarda üretilerek seanslar halinde dinletilip çınlamanın baskılanmasını amaçlanır.

İşitme bozukluğu olanlarda kullanılan cihazlar çevre sesleri artırdığı için çınlamanın duyulmasını azaltmaktadır.Bazı işitme azlığı için cihaz kullanan hastalarda işitme cihazı ile entegre edilmiş tinnitus maskeleyiciler son yıllarda sık kullanılmaya başlanmıştır. Bu cihazlar işitmeyi sağlamak için dışarıda gelen sesi yükseltmesi yanında sürekli ama rahatsız etmeyecek bir ses üreterek kişinin kulak çınlamasını maskelemektedir.

Başka bir kolayca günlük hayatta uygulanan baskılama yöntemi de, özellikle hasta gece yatarken daha çok hissettiği, çınlamayı seçeceği bir müzik türünü kulaklığından yaklaşık 35 db gibi ılımlı bir şiddet düzeyinde dinleyerek, uyumaya dalması olacaktır. Bazı hastalar 6 aylık bir uygulama sonunda bu yöntemden de olumlu sonuç almaktadır. Alçak sesle FM kanallarını dinlemek de basit maskeleme önerilerindendir.

VALE HİZMETİ ÜCRETLİDİR.
(Kapalı otoparka LPG'li araç alınmaz.)