Radyofrekans Ameliyatları

Radyofrekans nedir?

Radyo Frekans Yöntemi 1990 lı yıllardan bu yana kulak burun boğaz, kardiyoloji, plastik cerrahi, nöroşirurji, onkoloji hekimleri tarafından kullanılmaktadır.

Radyo dalgaları özel elektrotlar aracılığıyla belli frekanslarda uygulanacak bölgenin mukozası altına verilerek burada kontrollü, lokal bir ısı artışı ve dokuda bulunan proteinlerin denatürasyonu sağlanarak doku hacmi küçültülür. Radyofrekans enerjisi ile dokuda oluşturulan ısı, mukoza altında yer alan salgı hücrelerini de sayıca azaltarak istenmeyen aşırı burun akıntısını tedavi eder. Radyofrekansın en önemli avantajı kontrollü bir yöntem olduğu için, etkisini doku içinde gösterip, doku yüzeyine zarar vermemesidir.

Radyofrekans yöntemi nerelere uygulanabilir?

1. Burun etleri


2. Yumuşak damak


3. Bademcik

4. Dil köküRadyofrekans hangi hastalıkların tedavisinde kullanılır?

1. Konka dediğimiz, halk arasında burun eti diye bilinen yapıların aşırı büyüyüp burun tıkanıklığının yaptığı konka hipertrofilerinin tedavisinde,
2. Horlama tedavisinde,
3. Uyku apnesi tedavisinde,
4. Kronik tonsillit (kronik bademcik iltihabı) tedavisinde,
5. Ağız kokusu tedavisinde

Hastanede yatış gerekiyor mu?

Radyofrekans uygulanması kolay ve hasta açısından oldukça konforlu bir yöntemdir.. Hastanede yatmayı gerektirmez. Çoğunlukla sınırlı uyuşturma yeterlidir, genel anesteziye gerek yoktur.

Radyofrekans işlemi ne kadar sürer?
Özel elektrotlar yardımıyla radyofrekans enerjisi doku içine verilir. İşlem yaklaşık 10-15 dakika sürer.

Bu işlemi yaptırdıktan sonra nelere dikkat etmem gerekiyor?
Burna yapılan uygulamalardan sonra normal yaşantıya ve işe hemen dönülebilir. Yemede, içmede, günlük aktivitelerde herhangi bir kısıtlama söz konusu değildir. Genellikle antibiyotik kullanmaya gerek yoktur. Ancak damak ve küçük dil ve dil kökü uygulamalarından sonra birkaç gün ağrı olabilir. Asitli, katı ve sıcak yiyecek, içeceklerden sakınılmalıdır.

Radyofrekans uygulandıktan sonra ne zaman kontrol gerekir?
Radyofrekans uygulandıktan sonra 5–7 gün sonra hastalar kontrole çağırılır. Burun içinde oluşan yapışkan salgı ve kabuklanma gerekiyorsa temizlenir. 1 ay sonra yeniden kontrol gerekebilir. Asıl rahatlama 3–4 hafta sonra olacaktır.

Radyo frekans uygulandıktan sonraki dönemde şikâyetlerim ne zaman sona erecek?
Burun etlerine yani alt konkalara radyo frekans uygulandığında ilk günden itibaren oluşan şişlik yani ödeme nedeniyle burun tıkanıklığında artış meydana gelir. 3–4 hafta içinde dokudaki küçülmeye bağlı olarak tıkanıklık gittikçe azalır ve nefes alma rahatlar.

Yumuşak damak ve bademcik bölgelerine radyofrekans uygulandıktan sonra ilk günlerde ağrı,şişlik hissi, takılma, hafif yutma zorluğu olur. Olduğundan 3–4 seans radyofrekans uygulamak gerekebilir.

 

Radyo frekans tekrar gerekir mi?

Bazı hastalarda alınan sonuç yeterli olmazsa radyofrekans uygulaması tekrarlanabilir.

Burun tıkanıklığı için genellikle 1–2 seans radyfrekans yeterli olmaktadır.
Ancak ağız içi, dil kökü, damak uygulamalarında bu bölgedeki doku hacmi burun etlerine nazaran daha fazla olduğundan yeterli sonuç alınamazsa 3–4 seans tekrarlanabilir.

VALE HİZMETİ ÜCRETLİDİR.
(Kapalı otoparka LPG'li araç alınmaz.)