Robot ile KBB ameliyatları

Kulak Burun Boğaz Ameliyatlarında Da Vinci Robot  Kullanımı 

 

Robotik ameliyatlar insan elinin yapamayacağı beceri ve hassasiyet ile çalışan robot kollarına bağlı enstrumanların, üç boyutlu ve büyütülmüş endoskopik görüntü altında hassas kumanda sitemleri kullanılarak yönlendirilmesi ile yapılmaktadır.

 

Başka branşlarda kullanılan Da Vinci Robot cerrahisi ağız ve boğaz ameliyatlarına uygun daha ince ve küçük cerrahi ekipmanların geliştirilmesi ile özellikle dil kökü ve gırtlak bölgesinde kullanılmaya başlamıştır. Ancak Dil kökü ve gırtlağın özellikle üst kısmındaki patolojilerde bu bölgede robot ile de görüş alanının kısıtlı olması nedeni ile ağız yolu ile ulaşım ve müdahaleler zor olduğundan bazı durumlarda boyundan kesilerek yapılan açık cerrahi hala tercih edilmektedir.

 

Robotik cerrahi sırasında enstrumanları taşıyan Da Vinci cerrahi robot kolları hasta üzerinde cerrahinin yapılacağı bölgeye ulaşacak şekilde yerleştirilmekte ameliyatı yapan cerrah ise ameliyat sahasının üç boyutlu endoskopik görüntüsünü takip edeceği konsola oturarak hassas kumandalar yardımı ile ameliyatı gerçekleştirmektedir.
Robotik cerrahinin kulak burun boğaz, baş boyun cerrahisi uzmanlık alanındaki başlıca kullanım yerleri; ağız yolu ile dil kökü ve gırtlak bölgesine ulaşılarak bu bölgedeki hastalıkların tedavisi (TORS-Trans Oral Robotic Surgery) ve koltuk altından boyuna ulaşılarak tiroid, paratiroid bezlerinin ve boyun lenf sistemlerinin cerrahi tedavisidir.


Açılı kamera sistemleri ve hassas ekipmanların büyütülmüş üç boyutlu görüntü altında kullanılmasını sağlayan robotik cerrahi ile dil kökü ve üst gırtlak patolojilerinin yüksek başarı oranı ile, daha kısa ameliyat süresinde ve hassas bir şekilde cerrahi tedavisi mümkün olmaktadır.


Koltuk altı yolu (transaksiller) ile boyuna ulaşılarak yapılan ameliyatların en önemli avantajı cerrahi işlemleri büyütülmüş üç boyutlu görüntü altında son derece hassas olarak gerçekleştirmenin yanı sıra bu müdahalenin açık bir bölge olan boyun cildinde estetik olarak olumsuz bir görüntüye neden olan yara izi oluşturmadan yapılabilmesidir.

VALE HİZMETİ ÜCRETLİDİR.
(Kapalı otoparka LPG'li araç alınmaz.)