Uyku Laboratuvarında ve Evde CPAP - BPAP Uygulama

http://www.ent.com.tr/m/r/sayfa/cpap-resm.jpg-D4HY.JPG

CPAP-BPAP nedir?

Belirli düzeyde tıkayıcı uyku apnesi olan hastalarda hava yolunun gece sürekli açık kalmasını sağlamak için kullanılan cihazlardır. Genel olarak PAP tedavisi diye adlandırılır.

CPAP (Continous Positive Airway Pressure) ve BPAP (Bilevel Positive Airway Pressure) cihazları; havayı, burun maskesi aracılığıyla belirlenen basınçla iletir. Boğaz ve genizde sürekli ya da değişken bir pozitif basınç yaratıp hava yolunun açık kalmasını ve vücudun yeterli oksijen almasını sağlar.

Hastalarının %70’i bu tedaviye uyum sağlamakta ve aletlerini düzenli kullanmaktadır.

CPAP –BPAP cihazları ve kullanımı

CPAP ve BPAP aletleri özel bir burun maskesi, bu maskeye hava gelmesini sağlayan hortum ve devamlı pozitif basınç ya da iki seviyeli pozitif basınç üreten bir cihazdır. İlk üretildiklerinde oldukça büyük hacimliyken ve gürültülü çalışırken, şimdi bir küçük bir çantaya girebilecek, komodinin üzerinde rahatça yer bulabilecek boyuttadır. Yeni cihazlar oldukça sessiz çalışabilmektedir. Küçük boyutları sayesinde tatile-yolculuğa giderken hastalar kolayca beraberlerinde götürebilir.

Uyku laboratuvarında CPAP –BPAP denemesi ve basınç belirlenmesi

Bu cihazlar ağız içinde sürekli ya da değişken bir pozitif basınç yaratıp dokuların gevşemesini ve hava yolunu daraltmasını engelleyerek etkisini gösterir. Doğal olarak, bunun için gerekli olan hava basıncı her hastada farklıdır.

Uyku testi yapılıp tanı konulduktan sonra pap tedavisi planlananlarda cihazın denenmesi ve uykunun her döneminde ve her pozisyonda solunum düzensizliklerini ve horlamayı ortadan kaldıran basınç seviyelerinin belirlenmesi gerekir.

Evde  Otomatik  CPAP –BPAP denenmesi

Bir gece daha uyku laboratuvarında kalmak istemeyenlerde kendisi kayıt yapan otomatik CPAP ile deneme evde yapılabilir.

Birkaç gün denenen aletin kayıtları kullanım süresi ve kullanıldığında apne hipopne seviyeleri belirlenir buna göre değerlendirme yapılır. PAP tedavisi yapılıp yapılmayacağına ve hangi basınç aralığında yapılacağına karar verilir.

UYKU HIZLI İLETİŞİM

VALE HİZMETİ ÜCRETLİDİR.
(Kapalı otoparka LPG'li araç alınmaz.)

Corner Port İş Merkezi 3. Kat
Yüce Tarla Cd. No:69
İncirli Dikilitaş
34147 Bakırköy, İstanbul

Sekreterlik Hizmetleri

Hafta içi 09:00-19:00

Cumartesi 09:00-17:00

Pazar          10:00-15:00