AFT NEDİR

Dil, yumuşak damak, dudak ve yanak içerisinde oluşan küçük, yüzeysel, beyaz renkli, kenarları kırmızı yuvarlak ülserlerdir. Oldukça ağrılıdırlar ve 5 ile 10 gün sürerler.


Sebepleri Nelerdir?

Sebebi tam bilinmemekle birlikte,  stres, travma, bazı irritan maddelerin, asitli yiyeceklerin ve alerjik maddelerin ağız ve boğaz mukozasında ve vücudun savunma sisteminde oluşturduğu zayıflıktan kaynaklandığı düşünülmektedir.

 

Aftlar Bulaşıcı mıdır, Yayılabilir mi?

Bakteri veya virüs türünde mikroplarla oluşmadığı için  bulaşıcı değildir.


Tedavi

Sebebi tam bilinmediği için, tedavi şikâyetlerin giderilmesine yöneliktir. Basit vakalarda tedaviye ihtiyaç yoktur. Aftlar kendiliğinden genellikle 7–10 günde iyileşirler. Varsa altta yatan diğer hastalıklara yönelik önlemler alınır.

Şikâyetleri azaltıcı tedaviler uygulanır. . Kortizon içeren merhemler yardımcı olabilir. Bazı vitaminler, mineraller, antiseptik spreyler, ağrı kesiciler kullanılabilir. Bakteri türü mikroplar hastalığa ilave olduğunda antibiyotik gerekebilir.

Çok sıcak ve soğuk gıdalardan, asitli içeceklerden, acılı ve baharatlı yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Ağız hijyenine dikkat edilmeli ve karbonatlı gargaralar uygulanmalıdır.

Önemli not; Ağız içerisinde iki haftadan fazla iyileşmeyen bir yaralar önemlidir. Mutlaka doktora başvurulmalı,gerekirse biyopsi yapılmalıdır.

VALE HİZMETİ ÜCRETLİDİR.
(Kapalı otoparka LPG'li araç alınmaz.)