Araç Tutması Nedir

araç tutması ile ilgili görsel sonucu

Araç Tutması Nedir?   Neden Oluşur?  İç Kulak hastalığımıdır?

Bazı kimseler, uçakta, arabada, gemide, dönme dolaplarda; başdönmesi, aşırı başdönmesi, bulantı hisseder hatta kusarlar. Birçok kişi aynı rahatsızlığı yaşar, ancak bazı kişilerde şikayetler aşırıdır ve yaşam kalitesini bozabilir. Kendilerini hiçbir şey yapamayacak, hareket edemeyecek kadar kötü hissedebilir, hatta şikayetleri birkaç gün  sürebilir.

Araç tutması denilen bu durum  iç kulakta denge sisteminin  aşırı duyarlılığından olusur. Önemli bir hastalık belirtisi değildir. Genellikle altında yatan önemli bir hastalık yoktur. Sadece can sıkıcı, rahatsız edici ve yaşam kalitesini bozan bir durum olarak ortaya çıkar. Çok nadiren bazi  iç kulak denge sistemi hastalıklari bu duruma yol açabilir.


Ne Yapabilir?
Seyahat ederken kitap dergi okunmamalı, gidiş yönünün tersi yönde oturulmamalıdır. Araçta, mümkünse önde oturulmalı, yanaa değil, ileriye yola  doğru bakılmalıdır. Etkilenmemek için  araç tutması olan yolcuya bakılmamalı ve onunla konuşulmamalıdır.

Gemide güverteye çıkarak ufka , uçakta ise  pencere kenarına oturarak dışarıya bakılmalıdır.. Uçakta, hareketin nispeten en az olduğu kanat üzerinde bulunmakta  rahatlatıcıdır.

Seyahatten hemen önce veya seyahat esnasında, mideye dokunabilecek,asitli, baharatlı, kokulu ve yağlı yiyeceklerden sakınılmalıdır.

Hekimin  tavsiye ettiği, araç tutması için verilen ilaçlardan yolculuğa başlamadan önce almak şikayetleri  büyük  ölçüde  azaltacaktır.

İleri durumlarda, kişinin günlük hayatini etkileyecek kadar şikayeti olanlarda;  mutlaka KBB muayenesi ve detayli iç kulak denge testleri yapımalıdır.


 

VALE HİZMETİ ÜCRETLİDİR.
(Kapalı otoparka LPG'li araç alınmaz.)