Denge Sistemini Etkileyen Durumlar

 

Kan Dolaşım
Dolaşım bozuklukları, sersemlik yaratan rahatsızlıkların başında gelir. Beyne yeteri derecede kan gelmezse sersemlik hissi başlar.
Hemen hemen herkes, otururken veya yatarken ani şekilde ayağa kalktığında bunu hissetmiştir. Fakat bazı kimselerde, sürekli olan rahatsızlıklarının yol açtığı dolaşım bozuklukları devamlı vardır. Yüksek kan basıncı, şeker hastalığı veya yüksek kan kolesterolü olan kişilerde, dolaşım bozukluğu, beyin kan akımının azalması sık olarak görülür. Kalp yetmezliği veya kansızlık olan kişilerde de benzer bulgular vardır.
Nikotin, kafein gibi bazı uyarıcılar ve ilaçlar, beyin kan akımını azaltır. Aşırı tuz tüketimi de dolaşım azlığına yol açar.
Psikolojik stres, gerginlik ve endişe gibi durumlar, damarlarda spazm yaratarak, dolaşım bozukluğuna yol açabilir.
İç kulak, dolaşım bozukluklarına karşı çok hassastır ve beyinde olan dolaşım bozukluklarından da direkt olarak etkilenir. İç kulak kan akımında bir problem olursa, sersemlik yanında  "baş dönmesi" ortaya çıkar. 

Travma
Kafa travması sonrası iç kulağı etkileyen  kırıklar; şiddetli ve dayanılması zor olan baş dönmesi ve işitme kaybı oluşturabilir. Başdönmeleri  tedavi  olsa  bile sersemlik ve  dalgalanma hali haftalar  hatta  aylarca sürebilir.  Zamanla sağlam taraftaki iç kulak denge  sistemi   diğer tarafın yapamadığı görevleri üstlenir ve şikayetler hafifler.

İltihap
Basit nezle ve gribe yol açan  bazı virüsler, iç kulağa ve beyne giden sinirleri etkileyebilir. Bu durumda baş dönmesine yol açar, fakat işitme çoğunlukla normal kalır.

Bakteri dediğimiz  mikroplar  ile oluşan orta kulak iltihabı, iç kulağa ilerlerse oldukca ciddi sonuçlar doğurur. İleri derecede  kalıcı işitme kaybına  ve baş dönmelerine  yol açabilir. Dengesizlik  ve sersemlik hissi   travmalardaki  gibi  çok uzun süre devam edebilir.

Alerji
Toz, mantar, çiçek poleni vs  gibi  bazı maddelere ciddi  alerjik  olanlarda,  bu alerjik maddelerle karşılaşınca, sersemlik hali, dengesizlik  veya baş dönmesi oluşabilir.

Nörolojik Hastalıklar
Multipl skleroz,migren, damar tıkanıklıkları, tümör gibi beyin,beyincik ve sinirleri etkileyen pek çok nörolojik hastalık, başdönmesi ve denge bozukluklarına yol açabilir. Nadir görülmelerine rağmen, başdönmesi dengesizlik şikayeti  olanlarda mutlaka bu tür nörolojik hastalıklar da olabileceği düşünülmeli  ve  tetkik edilmelidir.

VALE HİZMETİ ÜCRETLİDİR.
(Kapalı otoparka LPG'li araç alınmaz.)