KOKLEAR İMPLANT / BİYONİK KULAK

Koklear İmplant-Biyonik Kulak Nedir?


Koklear implant iç kulağa ameliyatla yerleştirilen bir iç kulak protezidir.  Ameliyatla iç kulağa yerleştirilen parça ve kulak arkasında konuşma işlemcisi olarak iki parçadan oluşur. Koklear implant sisteminin dış parçası sesleri toplar, elektiriksel uyarımlara dönüştürür ve iç kulaktaki parçaya gönderir, iç kulakta bulunan elektrot dizini işitme sinirini uyarır, beyne iletilen bu uyarılarla işitme sağlanır.

Normal işiten kulakta iç kulakta sesi işleyerek işitme sinirine gönderen tüylü hücreler bulunur. Hücre sayısı az olduğunda bu durum işitme kaybıyla sonuçlanır. Çok ileri derecede işitme kayıplı hastalarda bu hücrelerin sayısı çok azdır. Normal işitme cihazı sesi kulağa kuvvetli göndererek iç kulakta mevcut olan az sayıdaki hasarlı duyma hücrelerinin sesi işlemesine yardımcı olur. Fakat bu yardım konuşmayı öğrenecek, işitsel gelişim sağlayacak kadar yeterli olmaz.

Koklear İmplant sisteminde işitme siniri tüylü hücreler aracılığıyla değil, bu hücrelerin bulunduğu bölgeye yerleştirilen elektrotlar  aracılığıyla  elektriksel olarak uyarılır.

Bu sebeple çok ileri derecede sensorinöral işitme kaybı olan hastalarda bile  işitme cihazından çok daha fazla etkilidir.

 

Koklear implant  hangi yaşta yapılır

Lisan gelişimi sonrası işitme kaybı olanlarda implant  her yaşta yapılır.

Lisan gelişimi öncesi işitme  kaybı olan bebek ve çocuklarda  ise  koklear implant uygulamasında yaş çok önemlidir. Dil ve konuşmayı öğrenme açısından yaşamın ilk 4 yılı kritik dönem olarak adlandırılır. Araştırmalar 0- 4 yaş arası implant olan çocukların işitsel performanslarının, dil ve konuşma gelişimlerinin 4 yaşından büyük çocuklara göre çok daha iyi olduğunu  göstermektedir.İmplant olma yaşı geciktikçe koklear implanttan sağlanacak  fayda da azalmaktadır. 

Eskiden  işitemediği  için konuşamayan ve '' sağır dilsiz '' olarak adlandırılan doğuştan çok ileri derecede iç kulak tipi işitme kayıplı çocuklara erken yaşta  koklear implant yapıldığında   işitebilmesi ve  konuşmayı öğrenmesi mümkün olmaktadır. Ancak dil ve konuşma gelişimi olmamış ya da yetersiz olmuş 4 yaş  üzeri  çocuk ve yetişkinlerin koklear implant cihazından göreceği fayda çok az olacaktır. Bu sebeple koklear implant kurullarında bu hastalar için ameliyat kararı alınmamaktadır.

VALE HİZMETİ ÜCRETLİDİR.
(Kapalı otoparka LPG'li araç alınmaz.)