Uyku Apnesinde Muayene Film ve Tetkikler

Uyku apnesi hastalığının tanısında hastanın şikâyetleri ve özellikle hastayı uyurken izleyen eşi ve yakınlarının gözlemleri çok değerlidir.

Apne şikâyetleri yanında alkol kullanımı, son aylarda belirgin olarak kilo alıp almadığı, var olan diğer hastalıkları, depresyonda olup olmadığı ilaç kullanıp kullanmadığı sorgulanmalıdır.

Genel muayene

Uyku apnesi şüphesi ile başvuran hastaların  genel vücut yapısı, şişmanlık - obesite, alt çene pozisyonu ve boyutları, üst çene gelişme bozuklukları, boyun yapısı belirlenir. Boyun çevresi ölçülür. Vücut kütle indeksi (Body Mass Index – BMI) hesaplanır.

Diğer hastalıkları araştırmak için detaylı kan tetkikleri yapılabilir.

Kulak Burun Boğaz Muayenesi

Uyku apnesi şüphesi ile başvuran hastada burun ve dudaklardan başlayıp gırtlakta (larinks) sonlanan üst solunum yolunun ayrıntılı fleksibl ve rijid endoskopik muayenesi yapılır.

Yüz iskelet yapısı, üst çene ve alt çene yapısı gelişim geriliği, dişlerin kapanma ilişkisi, burun içi kemik ve kıkırdak eğrilikleri, burun eti büyümesi, bademcik, geniz eti, yumuşak damak, küçük dil (uvula), dil ve dil kökü, damak arkası ve dil arkası bölgelerin yapısı ve boyutları dikkatle değerlendirilir.

Burundan bükülebilen yumuşak endoskoplar kullanarak muayene sırasında ağız ve burun kapatılıp hastanın zorlu nefes alması sırasında negatif basınç altında çöken bölgelerin belirlenmesi (Mueller Manevrası)  faydalı bir yöntemdir.

Radyolojik Görüntüleme Yöntemleri

Bilgisayarlı tomografi (BT) ve Manyetik Rezonans Görüntüleme (MR) hava yolu cidarlarını oluşturan yumuşak dokuların hacmini ve hava yolundaki darlıkların yer ve derecesini değerlendirmek amacı ile kullanılmaktadır.

Yüz ve çene kemiklerinin yapı ve pozisyonlarının analizi için sefalometrik röntgen filmleri çekilebilir.

UYKU HIZLI İLETİŞİM

VALE HİZMETİ ÜCRETLİDİR.
(Kapalı otoparka LPG'li araç alınmaz.)

Corner Port İş Merkezi 3. Kat
Yüce Tarla Cd. No:69
İncirli Dikilitaş
34147 Bakırköy, İstanbul

Sekreterlik Hizmetleri

Hafta içi 09:00-19:00

Cumartesi 09:00-17:00

Pazar          10:00-15:00